FujiFilm X World Photo Gallery

czas2016_01_15 miejsce FujiFilm, Tokio

W ostatni piątek tj. 15.01.2016 r. miało miejsce otwarcie jubileuszowej wystawy FujiFilm X World Photo Gallery z okazji obchodów piątej rocznicy wprowadzenia na rynek serii Fuji–X. Aby to uczcić FujiFilm zorganizowało konkurs poprzedzający wystawę fotograficzną w swojej głównej siedzibie w Tokio. Na stronie FujiFilm odnajdujemy informację, iż celem konkursu i wystawy jest pokazanie twórczych i pełnych pasji dzieł 100 znanych, profesjonalnych „X-fotografów”, zarówno zawodowców jak i entuzjastów. Ostatecznie przez kapitułę złożoną z profesjonalnych fotografów zostało wybranych 107 zdjęć, które to następnie wydrukowane przez ekspertów z FujiFilm można obecnie oglądać na wystawie.

  Mam ogromne szczęście i przyjemność poinformować, iż znalazłem się w gronie 107 zwycięzców, których to zdjęcia są prezentowane na wystawie. Jak to właściwie się stało, że typograf i projektant grafiki wygrywa w konkursie fotograficznym?

  Moje doświadczenie zawodowe z typografii i projektowania graficznego pokazuje, że znakomita część rynku graficznego w Polsce jest opanowana przez amatorów i zaawansowanych amatorów, czego owocem jest specyficzny, niezbyt atrakcyjny wygląd otaczającej nas przestrzeni publicznej. Totalna destrukcja oraz brak jakiejkolwiek wiedzy w posługiwaniu się literami przez te grupy zaowocowały powstaniem zjawiska zwanego w żargonie branżowym „Typopolo”. Moje gruntowne wykształcenie, które w dalszym ciągu kontynuuję, w dziedzinie typografii i projektowania graficznego, jak sądzę, daje mi mandat do wypowiadania takich krytycznych opinii wobec kolegów po fachu. Ciągły rozwój i edukacja jest przyczynkiem do wielu rozważań w dziedzinie projektowania graficznego. Systematycznie, mniej więcej, dwa do trzech razy w roku, otrzymuję zlecenie na kompleksowe graficzne opracowanie książki. Wraz ze zleceniem otrzymuję masę materiału fotograficznego, który muszę przeselekcjonować i ocenić jego jakość oraz przydatność. Tu zawsze pojawiało się pytanie. Czy aby przez przypadek w kwestii fotografii nie postępuję tak jak krytykowani przeze mnie wcześniej zaawansowani amatorzy? Co prawda na studiach miałem przedmiot fotografia, ale to na literach, znakach graficznych i projektowaniu wydawnictw skupiła się moja cała pasja twórcza. W związku z tym postanowiłem uważniej się przyjrzeć mojej przygodzie z fotografią, która trwa już przeszło 20 lat, oraz uzupełnić ją o studium nad tematem.

  Jestem głęboko przekonany, że każdą formę działalności warto, a nawet należy weryfikować ze światem zewnętrznym. Kiedy natrafiłem na informację o konkursie, postanowiłem wybrać jedno ze zrobionych przeze mnie zdjęć i wysłać je do Japonii, aby ocenili je niezależni, najlepsi fachowcy. Kolejny już raz za swoje zaangażowanie spotkała mnie bardzo miła nagroda.
Być może będzie to również dobrym powodem, aby w niedalekiej przyszłości opisać na blogu sprzęt, na którym pracuję.

  Całą konkursową galerię zdjęć FujiFilm X World Photo można obejrzeć pod poniższym linkiem:

http://fujifilm-x.com/5th_anniversary_pg/en/

Wystąpił błąd podczas zapisywania. Wypełnij wszystkie wymagane pola i spróbuj ponownie wysłać formularz.
Twój adres email nie zostanie opublikowany